Güç Tuşu Bozuk Telefon Nasıl Açılır?

Güç tuşu arızalı telefon kullanıcılar için sıkıntılı bir durumdur. Ancak, endişelenmenize gerek yok! Telefonunuza erişmek ve kullanmaya devam etmek için birkaç yöntem vardır. İlk olarak, ekranınızdaki kilit tuşunu basılı tutarak telefonunuzu açmayı deneyebilirsiniz. Eğer telefonunuzun modeline göre çıkarılabilen bir pil varsa, pilinizi çıkarıp tekrar takarak telefonunuzu açabilirsiniz. Sıcaklık farkından etkilenen telefonunuzun arızalı pil veya güç tuşu, ısıtıp soğuttuğunuzda açılabilir. Kısa devre yaparak, kablosuz şarj cihazı veya USB kablosunu kullanarak telefonunuzu açmanız da mümkündür. Telefonunuzun yanında gelen kılıf zarfı varsa, zarfı çıkartmadan telefonunuza erişerek arama yapabilirsiniz. Ve son olarak, bazı telefonlarda Ayarlar menüsünde bulunan Görev Yöneticisi özelliği veya otomatik açılma özelliği ile telefonunuzu açmanız mümkün olabilir.

Kilit Ekranından açma

Telefonunuzun güç tuşu arızalıysa, çözümü telefonunuzu kilit ekranından açmak olabilir. Telefonunuzun ekranında kilit tuşu görünüyorsa, tuşu basılı tutarak telefonunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için, telefonunuzun ekranında kilit tuşu göründüğünde, tuşa uzun basmanız yeterli olacaktır. Bu işlemle birlikte, telefonunuzun açılması sağlanacaktır.

Bu yöntem, elektronik donanımları da etkilemediği için oldukça güvenlidir. Ancak, bu yöntemi uzun süreli bir çözüm olarak kullanmamanız önerilir.

Pil Çıkarıp Takma

Eğer telefonunuzun modelinde çıkarılabilir bir pil varsa, güç tuşunuz arızalı olduğunda telefonunuzu açmak için pilinizi çıkarıp takabilirsiniz. Öncelikle, telefonunuzun arka kapağını açmanız gerekebilir. Arka kapakta bulunan tutamaçları açarak kapağı çıkarın. Pilin üzerindeki bağlantı noktalarını ve telefonun içindeki pil yuvasındaki bağlantı noktalarını kontrol edin ve gerekirse temizleyin.

Pilin yerine tam olarak oturduğundan emin olun ve arka kapağını tekrar kapatın. Pilin çıkarılabilir olmaması durumunda, bu yöntem sizin için uygun değildir.

Sıcaklık Farkı İle Açma

Güç tuşu bozuk telefonları açmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de sıcaklık farkıdır. Telefonunuzu önce birkaç dakika boyunca açık tutarak ısıtın, ardından buzdolabına koyarak soğumasını bekleyin. Bu sayede, arızalı pil veya güç tuşu, sıcaklık farkından etkilenerek telefonunuzun açılmasına yardımcı olabilir. Ancak bu yöntemi deneyebilmeniz için telefonunuzun ekranının çalışır durumda olması gerektiğini unutmayın.

Kısa Devre Yaparak Açma

Telefonunuzun güç tuşu arızalıysa, telefonunuzun açılmasını sağlayabilmek için farklı yöntemler vardır. Bunlardan biri, kısa devre yaparak telefonunuzu açmaktır. Bu yöntemi uygulamadan önce telefonunuzun marka ve modeline uygun bir şekilde araştırma yapmanız önemlidir.

Bunun için, telefonunuzun bataryasını çıkarın ve pozitif (+) ve negatif (-) uçları birbirine dokundurun. Bu işlem, cihazın elektrik akımının geçtiği bir devre oluşturmasını sağlar ve telefonunuzun açılmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu yöntem olası risklere neden olabilir ve cihazınıza zarar verebilir. Bu nedenle, bu yöntemi uygulama öncesinde dikkatli olunması ve başka alternatif yöntemlerin de değerlendirilmesi önerilir.

Kablosuz Şarj Cihazı ile Açma

Kablosuz şarj cihazı, güç tuşu bozuk olan telefonlar için kullanışlı bir yöntemdir. Telefonunuzu kablosuz şarj cihazına koyarak, telefonunuzun şarj olmasıyla beraber otomatik olarak açılması mümkündür.

Ancak, telefonunuzun bu özelliği desteklemesi gerekmektedir. Kablosuz şarj cihazını aldıktan sonra, cihazın kılavuzda belirtilen talimatlarına göre kullanmanız önerilir. Ayrıca, kaliteli bir kablosuz şarj cihazı kullanarak telefonunuzu açmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bazen, kablosuz şarj cihazının telefonunuzu açmada sorun yaşayabileceği de unutulmamalıdır. Bu durumda, diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Özellikle, telefonunuzun modeline ve arızasına uygun bir yöntem seçmeniz önemlidir.

USB Kablosu Kullanarak Açma

USB kablosu, güç tuşu arızalı telefonunuzun açılmasına yardımcı olabilir. Eğer bir bilgisayara veya başka bir cihaza sahipseniz ve bir USB kablosuna ihtiyacınız varsa, telefonunuzun şarj edilebilmesi için kullanabilirsiniz. USB kablosunu telefonunuza bağladıktan sonra, telefonunuzun kilitlenebilir bir durumda olması gerekiyor. Bu işlem, telefonunuzun güç tuşu arızalı olduğunda kullanabileceğiniz en yaygın çözümlerden biridir.

Eğer telefonunuzun şarj olmaması veya kablosuz olarak şarj edilememesi durumunda, USB kablosu ile şarj etmek için bilgisayarınızda veya başka bir cihazda USB portlarına ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınıza takarak, USB kablonuzu telefonunuzla bağlayın ve telefonun şarj edilmesine izin verin. Bu sayede telefonunuz açılabilir.

Zarf Yöntemi

Telefonunuzun yanında getirdiği kılıf zarfı, güç tuşu arızalı telefonlarda kullanışlı bir yöntem olabilir. Zarfı çıkartmadan telefonunuzun ekranını kapatıp açabilir, hatta arama yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, zarfı telefonunuzun arka tarafına takarak kapanan ekranı açmak. Bu sayede telefonunuzun güç tuşuna ihtiyaç duymadan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Görev Yöneticisinden açma

Görev Yöneticisi özelliği, Android telefonlarda kullanılabilen bir araçtır. Özellikle güç tuşunun arızalı olduğu durumlarda telefonu açmak için kullanılabilir. Telefonunuzda Ayarlar menüsüne girdikten sonra, “Uygulamalar” bölümüne tıklayın ve açmak istediğiniz uygulamayı seçin. Uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan “Durdur” veya “Kapat” seçeneğine tıkladığınızda, seçtiğiniz uygulamanın çalışmasını durdurabilirsiniz. Bu işlem sonrasında geri tuşuna basarak Ana Ekran’a geri dönün ve telefonunuzun açılıp açılmadığını kontrol edin. Bu yöntem, güç tuşu arızası sebebiyle çaresiz kalan kullanıcılar için oldukça etkili bir çözüm olabilir.

Otomatik Açılma Özelliği

Birçok akıllı telefon modelinde otomatik açılma özelliği mevcuttur. Bu özellik sayesinde telefonunuzu şarja taktığınızda kendiliğinden açılabilir. Eğer telefonunuzun güç tuşu çalışmıyorsa bu özellik oldukça kullanışlıdır. Otomatik açılma özelliğini aktif hale getirmek için telefonunuzun ayarlar bölümünde ilgili ayarı seçmek yeterlidir. Ayarlarınızda bu seçenek yoksa, bu özelliği sağlayabilecek uygulamaları indirebilirsiniz. Ancak, bu özelliği kullanarak telefonunuzun açılması, güç tuşunun tamir edilmemesi durumunda sürekli olarak şarja takıp açmak zorunda kalmanıza neden olabilir.

Yorum yapın