Mısır neden midede erimez?

Mısır, sindirimi daha uzun süren bir nişastadır. Sindirim enzimleri tarafından parçalanması daha zor olan ‘amylopectin ve amiloz’ içeren bir nişastadır. Bu nedenle, sindirimi daha uzun sürebilir ve bazı durumlarda sindirilmeden önce bağırsaklara ulaştığı görülür.

Mısırın sindirimi

Mısır, nişasta içeriği yüksek bir besindir ve sindirim sistemi tarafından parçalanması daha uzun sürebilir. Mısır endospermi, sindirim enzimleri tarafından parçalanması daha zor olan ‘amylopectin ve amiloz’ içeren bir nişastadır. Bu nedenle, mısırın sindirimi daha uzun sürebilir.

Bununla birlikte, insanların mısırı tam olarak sindirememe durumu da mümkündür. Bazı durumlarda, mısır tanesi, sindirilmeden önce bağırsaklara ulaşabilir ve bu durumda mısır tanesi şeklinde atılabilir.

Sindirim sisteminin mısırı tam olarak sindirememesi, bağırsaklarda fermantasyona neden olabilir. Bu da, şişkinlik, gaz, ve diğer bağırsak problemlerine neden olabilir. Mısırın üretiminden önce işlenmesi, sindirim sistemi tarafından daha kolay sindirilebilir hale getirebilir.

Bağırsakta hala mısır tanesi görmek

Maalesef, bazı durumlarda mısırın sindirilmeden geçtiği görülür ve mısır tanesi halinde dışkıda atılabilir. Bu durum genellikle sindirim sistemindeki problemlerden kaynaklanır. Mısır endospermi, sindirim enzimleri tarafından parçalanması daha zor olan ‘amylopectin ve amiloz’ içeren bir nişastadır. Bu nedenle, mısır sindirimi diğer besinlere göre biraz daha uzun sürebilir. Ancak, bu durumun bir zararı olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte, sürekli olarak bağırsakta mısır taneleri görmeniz durumunda bir doktorla görüşmeniz önerilir.

Neden bazı insanlar sindirim sisteminden mısır geçirir

Mısırın sindirilmesi, diğer yiyeceklere göre daha uzun sürer. Bazı insanlar mısır yedikten sonra dışkılarında mısır tanelerini görürler ve şaşırırlar. Bunun nedeni ise ince bağırsağın yavaşlaması, sindirim enzimlerinin yetersizliği, lif alımının fazla olması ve kolesterol ilaçları gibi faktörler olabilir. Ayrıca mısırın endospermi, parçalanması daha zor olan ‘amylopectin ve amiloz’ içeren bir nişastadır ve bu da sindirim sorunlarına neden olabilir.

Ancak bu durumun bilinen bir zararı yoktur. Eğer bu durumu sürekli yaşıyorsanız, bir doktorla görüşmenizde fayda vardır. Ayrıca, mısır tanelerinin sindirilmesini kolaylaştırmak için, mısırı pişirerek veya öğüterek tüketebilirsiniz.

Peki, bu zararlı mıdır?

Mısırın sindirilememesi veya bağırsaklarda tam olarak parçalanamadan geçmesi, bilinen bir zararı olmayan yaygın bir durumdur. Ancak, bu durumu sürekli yaşıyorsanız veya başka bağırsak sorunları yaşıyorsanız, bir doktorla görüşmeniz önerilir. Bu durum, muhtemelen bir tıbbi problemin belirtisi olabilir ve teşhis edildiğinde tedavi edilebilir.

Mısırın diğer bağırsak problemlerine etkisi

Mısırın bağırsak sağlığına etkisiyle ilgili bazı iddialar bulunmaktadır. Bu iddialara göre, mısır diğer bağırsak problemlerine neden olabilir. Ancak bu teori halen kanıtlanmamıştır. Mısırın bağırsak sağlığıyla ilgili potansiyel etkilerinin araştırılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Özellikle, mısırın yüksek lif içeriği, sindirim sistemi üzerinde farklı etkileri olabilir. Bununla birlikte, mısır tüketiminin sağlık üzerindeki olumlu etkileri de bulunmaktadır. Örneğin, mısırda bulunan antioksidanlar bağırsak sağlığına katkı sağlayabilir.

Mısır taneleri nasıl sindirilmelidir

Mısır taneleri öğütülmüş veya pişirilmiş olarak daha kolay sindirilebilir. Pişirme, tanelerin daha kolay ve hızlı bir şekilde parçalanmasına yardımcı olur. Ayrıca, kalın bağırsaklar tarafından parçalanamayan lifleri özümsemek ve sindirimi kolaylaştırmak için mısır öğütülebilir. 

Bununla birlikte, mısır yeme alışkanlığınızda bir sorun yaşıyorsanız ve düzenli olarak mısır tanesi halinde dışkıya çıkıyorsanız, bu bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu durumda, bir doktorla görüşmeniz önerilir.

Sonuç

Mısır, midede erimiş şekilde sindirilmez ancak sindirimi daha zor olan bir nişasta barındırdığından sindirimi uzun sürebilir. Bazı durumlarda ise mısır tanesi şeklinde bağırsaklardan atılabilir. Her ne kadar bilinen bir zararı olmasa da sürekli olarak bu durumu yaşayanlar doktorlarına danışmalıdır. Sindirim sorunu yaşamamak için mısırı pişirerek ya da tanelerini öğütüp tüketmek daha kolay bir sindirim sağlayabilir. Mısırın diğer bağırsak problemlerine neden olduğu iddiası da halen araştırılıyor ve kanıtlanmış bir sonuç yok.

Yorum yapın